Kedves Olvasóm!
Teljesítettük az első lépést, azaz feljegyeztük jelenlegi adatainkat. Szóval az életmódfüzeted (vagy programod) első pár oldalának így kell kinéznie:
Dátum: 2013. 03.01.
Cél: Fogyás, egészségesebb étkezés
Magasságom: 155 cm
Testsúlyom: 55 kg
Testtömeg indexem: 22,9 kg/m² Besorolásom: Normál testsúly
Alapanyagcserém (BMR): 1187 kcal/nap
Napi energiaszükségletem: 1662 kcal/nap (amely napokon nem sportolok)
Napi energiaszükségletem sport mellett: 1781 kcal/nap
Táplálkozási naplóm egy hétig:
(És itt szerepel az előző bejegyzésben (https://m.blog.hu/el/eletmodnaplom/Életmód naplóm.pdf) közzétett táplálkozási napló 7 napra kitöltve)
Az életmód naplóból levont adatok:
Rendszeresen eszem? igen nem
Átlagban hányszor eszem naponta?.............................
Milyen ételtípust fogyasztok a legtöbbet?
gabonafélék (kenyér, tészta, stb.) zöldség és gyümölcs
hús és húskészítmények tej és tejtermékek
nasi (sütemény, édesség, chipsek) zsíros, olajos ételek
Átlagban mennyi folyadékot iszok egy nap?........................... liter
Mennyit mozgok?
túl keveset keveset mozgok, de nem sokat
rendszeresen mozgok aktívan sportolok
Milyen káros szenvedélyeim vannak?
…………………………………………………………………………………………………….
Hogyan kezelem általában a stresszt? (az 1= totálisan kiborulok, 5 = nagyon jól kezelem)
1 2 3 4 5
Ezek mellett legyen barátunk a tükör. Bizony jól hallottad, nem a mérleg, hanem a tükör!!! A mérleg lehet, hogy megmondja, hány kiló vagy, azaz hány kilót nyomnak a csontjaid, az izmaid, a benned lévő szervek, a víz és a zsír, de azt nem tudja megmondani, hogy hol és mennyire vagy zsíros! A tükör ebben nem hazudik :-). Ahogy egy jó barátom mondta, soha ne a mérlegnek higgy, mindig a tükörnek. Nem a leadott kilók számítanak, hanem az, amit a tükörben látsz. És milyen igaza van!
A testzsír eloszlását és mennyiségét különféle gépekkel és módszerekkel mérik, de ha nincs pénzünk vagy lehetőségünk csináltatni ilyen mérést, akkor is van két módszer, amivel kiszámolhatjuk ezt az értéket.
Az egyik ilyen a derék-csípő arány. Ilyenkor a derékbőséget el kell osztani a csípőbőséggel. Nőknek az egészséges érték 0,8 vagy ennél kevesebb, férfiaknál 0.95 vagy kevesebb.
Hogy kell a derék- és csípőbőséget mérni?
Derék kerülete: a derék legkeskenyebb pontján mérik, de hivatalosan az utolsó borda alsó széle és a csípőlapát felső széle között félúton, kilégzés után, a hasfal elernyedt állapotában (tehát nem behúzni a pocakot!). Lehetőleg ne étkezés után mérjük!
Csípő kerülete: A csípő kerületét a combcsont nagytomporánál mérjük, a lábak zárt állásánál, azaz a fenék legszélesebb pontján.
Egyszerűbb módszer, ha megmérjük a haskörfogatunkat. Nőknél a 80 cm alatti, férfiaknál a 91 cm alatti érték a megfelelő. Mérését lásd a derékmérésnél.
Úgy gondolom, ezek a legfontosabb adatok ahhoz, hogy el tudjunk indulni a céljaink felé vezető legrövidebb úton. Még egyszer hangsúlyozom, szánj ezeknek a leírására 5 percet legalább, hidd el, hogy kamatostól megtérül!
Ugye milyen más az, amikor leírva látod, hogy tényleg mit és mennyit eszel egy nap, mint amikor csak végiggondolod? Bennem így tudatosult a leginkább, hogy mennyire rosszul eszem, és amikor egy-egy alkalommal úgy éreztem, hogy feladom ezt az egészet, csak idelapoztam és megkérdeztem magamtól: "Most komolyan megint ezt akarod csinálni a testeddel?" Ez erőt adott, motivált. Remélem, Neked is erőt ad.
Apropó, erő és motiváció. A következő lépésben a konkrét céljaink kitűzéséről, a célkitűzés mesterségéről és önmagunk motiválásáról lesz szó.
Tartsatok Velem, és kövessetek facebook-on is: www.facebook.com/Életmódváltók közössége